skvělá, bez chyby | špatná, četné chyby |
horší, drobné chyby | text nelze kopírovat |
Pan Brouček si poněkud popletl cestu a rázem se ocitl sic v Praze, ale té, která je tohož času obležena vojsky křižáků císaře Zikmunda, té Lišky ryšavé...
Městská knihovna v Praze 2011
Autor se zaměřuje na nejrůznější statistická data z oblasti pupulační, a to především v období 19. století a návazně na počátek století dvacátého.
Melantrich v Praze 1923
Životopis spisovatelky Boženy Němcové.
J. Otto v Praze 1894
Barvitě vylíčené počátky tělocvičného spoklu Sokol, který neznamenal jen sportovní aktivitu, ale i hluboký národní, pročeský, podtext, tedy silnou vlasteneckou jednotu.
nakl. Edv. Grégra v Praze 1887
Několik velmi starých a veršovaných pohádek o Hloupém Honzovi.
Josef R. Vilímek v Praze 1881
Skvěle zpracovaný botanický atlas, přehledné informace doprovázené četnými ilustracemi.
I.L.Kobel v Praze 1899
Statistická obšírná data Spojených států amerických vydaná k roku 1900.
Unites States Census Office, Washington 1903
Zemské desky představovaly důležitý právní podklad pro vlastnictví či držení nejrůznějších panství, statků a usedlostí. Jejich zápis je v podstatě notářský ověřený stav věcí.
Jindřich, hrabě Clam-Martinic 1870
Snad žádný rukopis či jiný historický nález nevyvolal toliko vášní, zloby a rozporuplnosti. Po svém nálezu (1817) byl obzvláště ten královehradecký vnímám jako důkaz síly slovanství, avšak po smrti jeho objevitele († 1861) V. Hanky příbývalo pochybovačských hlasů. Mezi přední odpůrce pravosti patřil i T.G. Masaryk. Ovšem jejich pravost nebyla doposud věrohodně potvrzena ani vyvrácena.
Městská knihovna v Praze 2011
Mírně romantický příběh o selské dívčině vhozené do proudu velkoměsta se všema uskalími až po téměř tragické vzepětí, kdy nakonec se vše v dobré obrátilo.
nakl. Vojtěch Šeba
Kronika z druhé poloviny 16. století popisuje děje ve východní Evropě v rozmezí mezi počátkem 14. století a počátkem století šestnáctého.
Gustawa Leona Gliicksberga, Warszawa 1846
Autor ve své publikaci zachycuje i méně známé osobnosti z moravského literárního prostředí, tedy méně známé z pohledu dnešní doby.
Moravsko-slezská revue v Praze 1911
Stále překvapivě aktuální obsah této publikace, která nechává nahlédnout do mezí solidarity s nejchudší vrsvou společnosti a zároveň snahou o její existenční podporu. Na straně druhé je zde však vrstva mzdou odměňovaných zaměstnanců, která mnohdy dosahuje právě výše almužny. A o čem to vlastně vypovídá ...?
J. Otto v Praze 1883
Cukrovarnictví mělo u nás od 30. let 19. století výrazný podíl na národním hospodářství a patřilo k důležitému odvětí zpracovatelského průmyslu. V období rakouské monarchie vzniklo přibližně na 400 cukrovarů, z čehož asi 1/5 zanikla a produkce tvořila 1/7 světové. V období první republiky jich působilo více sto a před listopadem 1989 přibližně 60. Tržní hospodářství starým cukrovarům zasadilo další ránu, když před vstupem do EU zůstalo cukrovarů pouhých deset, z nichž 3 byly později uzavřeny. Zbývajících sedum cukrovarů, situovaných převážně na Moravu, ovládá pět společností.
Kniha samotná pojednává nejen o historii, ale i technologii zpracování cukru a jeho vlastnostech.
I.L. Kober v Praze 1897
Richard II. sice nepatřil k slabým panovníkům Anglie, často byl však nucen k ústupkům ze strany těch, kteří se snažili omezit jeho vládu. Několik jeho oblíbenců tak skončilo na popravišti, jiní skončili v exilu. Na konci svoji vlády se uchýlil ke stejným metodám jako jeho nepřátelé, což ho ovšem stálo trůn i život. Ovšem dramatik Shakespeare ho líčí poněkud jinak, jak už bylo jeho zvykem...
Museum království českého v Praze 1862
Zraky českých panovníků se po staletí upíraly ke Slezsku, jehož součástí Těšínsko je. Historie tohoto příhraničního regionu je v této knize zachycena podrobně do 15. století s návazností do roku 1850.
vlastním nákladem v Opavě 1894
Husova troufalost otevřeně kritizovat nešvary v církvi je i dodnes překážkou pro mnohé katolické kruhy, aby uznaly, že Hus se stal obětí justiční vraždy. Naopak je poukazováno na jeho zpupnost, neústupnost a nedostatek církevní kázně a jeho veřejný postoj jako bludařské učení. Ne jinak je tomu v této publikaci. Ale autor tak nechtěně odkryl to nejpodstatnější - jeho osobní statečnost a smysl pro čest.
vlastním nákladem v Hradci Králové 1914
Tři knihy o činech Sasů patří k význam historickým pramenům, jehož stěžejní část je situována do 10. století, i když počátek kroniky začíná v mnohem starších časech.
Hannover 1904
Líčení o rodu pánů z Boskovic a vladyků ze Zástřizel, jejich nástupců na hradě boskovickém, taktéž o Dietrichsteinech a vůbec o Boskovicích.
vlastním nákladem ve Vídni 1870
Deník zachycuje krátké údobí, řádově dvou desítek týdnů. Již Jakub Arbes ho částečně vyluštil, jenže stál před nesmírným dilema. Záhy totiž pochopil, že v závorkach uvedená slova nejsou nic menšího, než popis soužití Máchy a jeho Lori v té nejpikantnější podobě...A tak denník šel do tisku, ovšem cenzurovaný a takto je zde i ke stažení, bohužel...
Městská knihovna v Praze 2010