![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Životopis Albrechta z Valdštejna do roku 1621, detailní odkrytí jeho života a skutků do tohoto data s podrobným vylíčením. Zajímavý zdroj informací z jeho méně známého úseku života, včetně zrady a přeběhnutí k císařské straně.
Česká akademie v Praze 1892
Dobový cestopis sepsaný na základě vzpomínek rytíře Šaška z Mezihoří a Gabriela Tetzela z Norimberku je zajímavou sondou do středověkého života 15. století. Na těchto cestách se dostali nejen do Nizozemí, ale i vzdáleného Portugalska či Benátek.
nakl. Emil Šolc v Telči 1890
První z desetisvazkového souboru knih se zabývá obdobím od konce třicetileté války až po smrt Ferdinanda III., vítěze tohoto vleklého konfliktu. Vítězství znamenalo pokračující rekatolizaci českých zemí, ale také nutnost hospodářské obnovy zbídačelé země.
I.L.Kolber v Praze 1892
Druhá z knih mapuje vládu Leopolda I., a to přibližně do osumdesatých let sedumnáctého století.
I.L.Kolber v Praze 1893
Pokračování knihy druhé navazující na druhou část panování Leopolda I. až do jeho smrti roku 1705.
I.L.Kolber v Praze 1894
V knize čtvrté se dozvíme o období panování synů předešlého císaře, krále a arcivévody Leopolda. Jeho starší syn Josef I. totiž zemřel poměrně krátce roku 1711, pouhých šest let po své korunovaci. Jeho bratr Karel tehdy usiloval o španělský trůn, ale bratrova smrt tomu zabránila. Nikdo nechtěl zpět mocnou říši Habsburků prostírající se na obou polokoulích země. Karel VI. však nezanechal mužského potomka.
I.L.Kolber v Praze 1895
Marie Terezie, dcera Karla VI., byla první panovnicí na českém trůnu a zároveˇposledním Habsburkem v historii. S manželství s Františkem Lotrinský vzešel nový rod habsbursko-lotrinský, byť se hlásil k odkazu Habsburků. Její nástup na trůn nebyl zcela snadný a krátce po něm se silní sousedé rozhodli habsburskou monarchii rozervat.
I.L.Kolber v Praze 1897
Druhá kniha o Marii Terezii začíná vpádem Prusů do Čech, tedy líčením Sedmileté války. Následuje líčení jejího života a panování až do její smrti roku 1780.
I.L.Kolber v Praze 1898
Starší syn Marie Terezie patřil k proudu reformních vládců absolutistického typu. Jeho změny zajisté znamenaly změny i pokrok, mnohdy však necitlivě zasáhly do tradic a zvyků obyvatel říše. První část se zabývá především reformami v náboženství a úřední správě.
I.L.Kolber v Praze 1903
Pokračování líčení vlády Josefa II., první vzepnutí českého obrozenectví a jeho úmrtí v toce 1790.
I.L.Kolber v Praze 1904
Panování Leopolda II. bylo krátké, ale jeho předchozí činy dokazovaly, že byl panovníkem osvíceným, stejně jako jeho bratr, avšak s mnohem citlivějším přístupem.
I.L.Kolber v Praze 1904
František I. nepanoval v době právě lehké. Jeho nástup začal v době, kdy se ve Francii pomalu dostálava k moci radikální vláda a později se k moci dostal Napoleon Bonaparte. To vše pro císařství znamenalo vleklé boje a úspěšnější Napoleon udělal za Svatou říší poslední tečku. Císař František pak přijak nově císařskou korunu rakouskou, nově tak povznesenou na úroveň císařské Francie. Ani pád Napoleona už nic nezměnil na novém vývoji Evropy.
I.L.Kolber v Praze 1905
Zajímavá studie o životě a přínosu věrozvěatů Cyrila a Metoděje
Spolek komenského 1906
Proces z bratry Popely z Lobkovic nepatří asi k nejznámějším, o to je však zajímavější. Horlivý katolík Jiří Popel z Lobkovic, známý svým přehnaně sebejistým chováním, zašel ve své pýše příliš daleko a podráždil svého chlebodárce císaře Rudolfa II., na což vzápětí krutě doplatil. Publikace byla vydána k tříset létům od této události.
tiskem dra Edv.Grégra v Praze 1894
I když tato kniha neopomíjí historii české štechty, obrací se především na čtenáře soudobé. Publikace pochází z konce První světové války a autor si nikterak servítky nebere. Vypočítává zde odcizení a poněmčení české šlechty na mnohých příkladech, byť neopomíjí ani šlechtu vlasteneckou.
Českomoravské podniky tiskařské v Praze 1918
V překladu E.Tonnera si nejprve můžete přečíst příběh českého exulanta a spisovatele mistra Pavla Sránského z období třicetileté války. On samotný je pak autorem místopisného díla, v kterém nás provází po Království českém v době těsně předbělohorské.
Jan Otto v Praze 1893
Historický pohled na šíření křesťanství mezi slovanskými národy, zaobírající se především těmito prvopočátky a údobím počátečních misí a přijetím křesťanství jako sobě vlastního náboženství.
Katolický spolek v Praze 1879
První kniha ze souboru knih se obšírně a podrobně zaobírá dobou husitskou a poměry v zemích českých před i po tomto období českých dějin. Velká část je věnována procesu s Janem Husem i celým následujícím husitským hnutím.
Jan Jelínek v Praze 1904
Kniha obšírně popisuje historii Moravy, jak z období vlády Přemyslovců, tak i pozdější události, a to až po rok 1848, tedy po nástup císaře Františka Josefa I.
A. Píša v Brně 1906
Snad nic výstižněji, než název této knihy, nemůže vystihnout její obsah. Většina zde uvedených strojů, snad s vyjímkou balónů, je jako z pera Julia Verna. Ale jedná se o vážně myšlenou technickou publikaci, která však odpovídá tehdejším poznatkům.
Jos.R.Vilímek 1888