skvělá, bez chyby | špatná, četné chyby |
horší, drobné chyby | text nelze kopírovat |
Historický pohled na šíření křesťanství mezi slovanskými národy, zaobírající se především těmito prvopočátky a údobím počátečních misí a přijetím křesťanství jako sobě vlastního náboženství.
Katolický spolek v Praze 1879
První kniha ze souboru knih se obšírně a podrobně zaobírá dobou husitskou a poměry v zemích českých před i po tomto období českých dějin. Velká část je věnována procesu s Janem Husem i celým následujícím husitským hnutím.
Jan Jelínek v Praze 1904
Ne právě lichotivá čtyřicetistránková publikace o řádu tovaryšstva ježíšova od neznámého autora, i když historicky jistě zajímavá...
Mikuláš & Knapp 1867
Kniha o rekatolizaci v českých zemích během 17. století po porážce na Bílé hoře.
Frant. Bačkovský v Praze 1892
Zajímavá filozofická studie o počátcích křesťanství, pohledu křesťsnů na sobě sama i pohledu římského světa na ně a postavení žen v takové komunitě.
Masarykova univerzita v Brně 2014
Soubor spisů a dekretů Jednoty bratrské od konce 15.století až do doby bělohorské.
I.L. Kober v Praze 1865
Historie jezuitského řádu v naších zemích i v cizině.
Frant. Bačkovský v Praze 1896
Statistická data z Petrova stolce až do roku 1906.
Cyrillo-Methodějské knihkupectví v Praze 1906
Drobný spisek adresoval svému současníkovi Apiónovi z Alexandrie, známému svým antijudaismem, kdy v něm hájil židovský národ z hlediska starobylého původu a zejména náboženství, vyzdvihuje v něm přednosti židovské kultury a způsobu života.
-
Životopis svatého Vojtěcha nejen z pohledu náboženské podstaty a víry. Autoři se dostávají i do historických souvislostí, které se zaměřují na christanizaci Čech a Moravy. Kniha se v široké míře věnuje i historii břevnovského kláštera.
Nákladem Dědictví sv. Prokopa
Třetí arcibiskup pražský Jan z Jenštejna a král Václav IV. bývali po dlouhý čas přáteli. Společně popíjeli víno, krátili si kratochvíli lovem a hýřili. Když se však Jan z Jenštejna stal pražským arcibiskupem, počal v tomto úřadu pociťovat vysokou zodpovědnost a jeho postoj se ke králi změnil. Nehodlal tolerovat znesvěcováví církve, ani svého úřadu. To nutně vedlo ke sporu s králem Václavem IV., jehož obětí se stal vikář Jan z Pomuku, katolickou propagandou tolik vyzdvihovaný Jan Nepomucký.
Cyrillo-metodějské nakladatelství v Praze roku 1900
Samotný autor patřil do okruhu spřízněného s katolickými literárními kruhy (složil jako katecheta [laik vyučující náboženství] na Smíchově) a často hájil ve svých spisech reakčně-konzervativní katolické názory (schválování upálení Jana Husa, odsuzování jiných směrů křesťanství jako bludařství atd.). Toto jeho dílo vyzdvihuje literární práci českých duchovních a otevřených příznivců katolicismu. Je však pravda, že mnohá uvedená jména nezapadla prachem zapomnění a do galerie vlastenců a buditelů patří zásluhou (Dobrovský, Puchmajer,Dudík a další).
Cyrillo-Metodějské nakladatelství v Praze 1880
Užitečně líčené historických události ve spojitosti mezi církví a francouzskými revolucionáři i reformátory z období Velké francouzské revoluce, doby Napoleona I., restituci Bourbonů i císařství Napoleona III., kdy autor dochází až k roku 1905, kdy se zákonem ve Francii církev definitivně musela od státu odloučit, což je pro autora, stejně jako pro jiné krajně konzervativní katolíky, věc odsouzeníhodná, nepřirozená, proti Bohu a naprosto nemyslitelná.
Cyrillo-Methodějsá tiskárna a nakladatelství v Praze 1911
Vznik a význam klášterů ve středověku i později očima katolického spisovatele.
Cyrillo-metodějské nakladatelství v Praze roku 1901
Traktát českého radikálního náboženského myslitele, který v tomto díle odsoudil dělení lidu na společenské vrstvy a naopak zastával názor rovnoprávnosti, což dokládal výňatky z bible. Na straně druhé byl znám jako pacifista a jeho následovníci založili např. církev Českých bratří.
- - -
Jedná se o první výtisk překlad bible do českého jazyka z původních pramenů, který pořídili teologové Jednoty bratrské. Místa výtisku musela být tajná a několikrát se prostřídala. Kniha obsahuje Starý i Nový zákon.
- - -
Katolická církev trpce nesla vznik nové církve zvané Československá církev husitská, která vznikla jako reformní církev v duchu myšlenek Jana Husa. Především fakt, že tato církev, rozdílem od luteránů či kalvinistů, byla od počátků chápana jako ,,národní" církev, ji v katolických konzervativních kruzích vyneslo nenávistný postoj. Za tímto novým církevním reformním uskupením stál i samotný T.G. Masaryk.
Tiskové družstvo v Praze 1920
Autor byl uznávaným světovým arabistou a odborníkem na blízkovýchodní problematiku. Obsah knihy se skládá ze dvou částí. První se zabývá snahou i váhavostí Itálie uzmout pro sebe nějaké kolonie v severní Africe, kdy nakonec v krátké válce "osvobodila" libyjské Araby od tureckého jha. Konflikt mezi domácím obyvatelstvem a kolonizátory vyvrcholil za italské fašistické vlády.
V Eritrei a Somálsku se podařilo Italům uchytit mnohom dříve, avšak trnem v oku jim bylo svobodné a nezávislé Habešské císařství (Etiopie). Habešané svoji nezávislost konce 19. století uhájili, avšak na prahu 2. světové války Itálie podnikla svoji druhou invazi.
Melatrich v Praze 1939
Turecké národní uvědomění bylo vždy silnější než ortodoxní náklonost k islámu. Mnohem pragmatičtější Turci tak přijali sunnitský islám dle svých představ. Ovšem skutečný revoluční zásah do jejich životů udělal Mustafa Kemal, zvaný později také Atatürk - Otec Turků. Během jedné generace vybudoval moderní stát založený na islámské tradici se silným napojením na západoevropský svět, což Turkům v očích ortodoxních muslimů vyneslo cejch odpadlíků. Poněkud temnější stránkou silného národního uvědomění Turků je jejich postoj k menšinám...
Melatrich v Praze 1941
Bernard, později církví prohlášen za svatého, byl významnou církevní osobou 12. století, kterého respetkovaly i nejvýznamnější evropské dvory. Přišel do řádu cisterciáků a mladý skomírající řád dostal novou krev. A nejen to. Řád se stal tím nejmocnějším v Evropě a samotný Bernard se stal iniciátorem druhé křížové výpravy.
Papežské knihtiskárny benediktinů rajhradských v Brně 1891